Turknett Leadership Group
 

2007 Leadership Character Nominees

Category: CEO/Pres/Partner
Rosalind Brewer
Wal-Mart
Nominated by:
Rona Wells
Mike Cleland
MDI
Nominated by:
Brad Mencher
Tom Darrow
Talent Connections
Nominated by:
Melissa Hewett
Jim Deupree
DBM
Nominated by:
Bob Littell
Mark Dunaway
Verso Technologies
Nominated by:
June Margiotta
Dean Eisner
Manheim, Inc.
Nominated by:
Lilicia Bailey
Billy Hayes
Northside Hospital Cherokee
Nominated by:
Deborah Roebuck
Billy Hobbs
CresaPartners
Nominated by:
Jason Jones
David Nour
Relationship Economics
Nominated by:
Mari DeMeza
Brian Peart
NEXUS Financial Group
Nominated by:
Bill Prince
Astrid Pregel
Feminomics, Inc.
Nominated by:
Linda Wind
Barbara Rose
New Generation Partnerships
Nominated by:
Richard J.L. Martin
Pam Sessions
Hedgewood Properties
Nominated by:
Debbie Sessions
Leo Wells
Wells Real Estate Funds
Nominated by:
Terrell McCollum
Stanford Wilson
Elarbee Thompson
Nominated by:
Lee Watts
 
   
   
Category: Executive/Manager
Dr. Alexis Abramson
Retirement Living Television
Nominated by:
Marsha Riggio
Shawn Anderson
Delta Air Lines
Nominated by:
Kim Annunziata
Wilda Barton
AT&T
Nominated by:
Micol Brittain
Micol Brittain
AT&T
Nominated by:
Tracy L. Garner
Ward Chewning
AT&T
Nominated by:
Eric Quinn
David W. Connell
Georgia Power
Nominated by:
Ellen Spiceland
Vicki Gordon
InterContinental Hotels Group
Nominated by:
Nicole Rudd
Steve Levetan
Pull-A-Part
Nominated by:
Ross Kogon
Judy Maloney
Southern Company
Nominated by:
Elena Mappus
William B. Marianes
McGuire Woods LLP
Nominated by:
John C. Beane, John S. Dalis, Jim Huling, Thomas A. Varlan
Andy May
Wells Real Estate Funds
Nominated by:
Terrell McCollum
Teresa Reynolds
Wellstar Health System
Nominated by:
Von Davis
Rachel Russell
AT&T
Nominated by:
Kathy Wilson-Chu, Keith Milner
Amy Whitley
UPS
Nominated by:
Cathy Sparks, Deborah Roebuck
   
   
Category: Associate
Jennifer Byrd
UPS
Nominated by:
James Anderson
Yolanda C. Traylor
IBM
Nominated by:
Ann Cramer
   
   
Category: Non-profit 501(c)(3)
Sandi Aigoro
Professional Women Anonymous
Nominated by:
Carole Madan
Justine Boyd
YWCA
Nominated by:
Pauline Warrior
John Bryant
The Forum
Nominated by:
Anna Richardson
Nellie Dunaway Duke
Georgia Osteoporosis Initiative
Nominated by:
Mary Lou Frank, J. McConnell
Samuel T. Jackson
Economic Empowerment Initiative, Inc.
Nominated by:
Taura Glaze
Rory Johnson
Boys and Girls Clubs of Gwinnett County
Nominated by:
Michael Guynn
Cheryl Kortemeir
Trees Atlanta
Nominated by:
Charlotte King
Nancy Levine
Ahavath Achim Synagogue
Nominated by:
Rabbi Neil Sandler
Paula Mohan
American Cancer Society
Nominated by:
Laurie Stephens
Alicia Philipp
Community Foundation for Greater Atlanta
Nominated by:
Lauren Welsh
Pat Showell
Families First
Nominated by:
John Wiley
Phyllis Walker
Esperanza A Woman's Hope
Nominated by:
Carole Madan
   
   
Category: Education
Pearl J. Alexander
Georgia Tech
Nominated by:
Chuck Donbaugh
Dr. Mary Lou Frank
Gainesville State College
Nominated by:
Linda Wind
Dr. Elizabeth Kiss
Agnes Scott College
Nominated by:
Julia Stover
Ellwood F. Oakley
Georgia State University
Nominated by:
John Knapp and Steve Olson
Sharon Rigsby-Bartles
Gwinnett Technical College
Nominated by:
Lorri Christopher
Dr. Lisa Rossbacher
Southern Polytechnic State University
Nominated by:
Ron R. Koger
Dr. Beverly Daniel Tatum
Spelman College
Nominated by:
Susan A. McLaughlin
Alfred Watkins
Lassiter High School
Nominated by:
Randy Lucius