Turknett Leadership Group
 









 

2006 Leadership Character Nominees    

Click here to view photos from the event and information about the award winners.                                 

Register for this event

Name
Category: CEO/Pres/Partner
Thomas "Tom" Crawford
Crawford and Co.
Nominated by:
Phyllis Austin
Illona Cardona
A Tisket A Tasket Hat Shoppe
Nominated by:
Carole Madan
Kelly Gay
KnowledgeStorm
Nominated by:
Heather Foster
Jim Geiger
Cbeyond
Nominated by:
Michelle Tank
Isaiah Harris
BellSouth Advertising and Publishing
Nominated by:
Myra Wright
Bob Littell
Littell Consulting Services
Nominated by:
Robert Rivenbark
Bill Hickman
Bill Hetherington
Helene Lollis
Pathbuilders, Inc.
Nominated by:
Ashley Hattaway
Carole Madan
Networking Entrepreneurial Women (N.E.W.)
Nominated by:
Illona Cardona
Walter Orechwa
Projections, Inc.
Nominated by:
Chris Craddock
Gary Price
Pricewaterhouse Coopers
Nominated by:
Mark O'Connell
Barbara Rose
NGP Inc
Nominated by:
Patricia Mansfield
Jacquelyn Saylor
The Saylor Law Firm, LLP
Nominated by:
Linda Muir
Leo F. Wells
Wells Real Estate Funds
Nominated by:
Terrell McCollum
 
   
   
Category: Executive/Manager
Selby Bearden
BellSouth
Nominated by:
Kathy McCollum
Denise Billips
IBM
Nominated by:
Linda Wind
Dawn Bloodworth
UPS
Nominated by:
Kathryn Pierce
Judy Byrd
BellSouth
Nominated by:
Carlos Muniz
Dan Darling
Turner Broadcasting Systems, Inc.
Nominated by:
Ray Chalker
Paula Gibson
BellSouth
Nominated by:
Richard Burns
Vicki Gordon
InterContinental Hotels Group
Nominated by:
Steve Porter
Cathy Hellen
Beazer Homes
Nominated by:
Cindy Tierney
Hal G. Henderson
BellSouth
Nominated by:
Buddy McElhannon, Joyce Cauley, Annette Moffitt, Gordon Barber, Tommy Padgett
Stan Little
Glenayre Messaging Division
Nominated by:
Larry Berke
Marian Lucia
Federal Home Loan Bank
Nominated by:
Lorri Christopher
Gary Ludgood
BellSouth
Nominated by:
Jorge Esteban
Steve Maul
InfoMentis, Inc.
Nominated by:
Suzanne Rabauer
Michelle Meurer
ChoicePoint
Nominated by:
Tipton Bradford
Mary Parker
ChoicePoint
Nominated by:
Michael Stricklin
Beth Reese
AGL Resources
Nominated by:
Suzanne Sitherwood
Guido Sacchi
CompuCredit
Nominated by:
Betsy Pickren, Shannon Johnston and Cheryl Grisham
Debbie Sessions
Porter Keadle Moore,LLP
Nominated by:
Linda Wind
William Stacy
BellSouth
Nominated by:
Tiffany Ray
Debbie Storey
BellSouth
Nominated by:
Richard Burns
John C. Yates
Morris, Manning & Martin
Nominated by:
Scott Gardner
 
   
   
Category: Associate
Regina Maddox
AeA
Nominated by:
Mike Levin
Lisa Slaker
The Home Depot
Nominated by:
Ron Sklamm
Angelina Watson
CA
Nominated by:
Jarret Rivers
 
   
   
Category: Non-profit 501(c)(3)/Public Sector/Education
Judy Calland
Soroptomist International
Nominated by:
Carole Madan
Wanda Everett-Chance
The Curvin B. Chance Foundation
Nominated by:
Illona Cardona
Michael Guynn
United Way
Nominated by:
Tracy Deck
Karen Handel
Georgia Secretary of State
Nominated by:
Carole Madan
LaVann Landrum
Georgia Center for Children
Nominated by:
Lisa Dabney
Dr. Ron Koger
Southern Polytechnic State University
Nominated by:
Dr. Lisa A. Rossbacher
Ida H. Love
GA/SC Horse Racing Committee
Nominated by:
James Arthur Young
Salli LeVan
St Jude Children’s Research Hospital Volunteer
Nominated by:
Joe DeLapp, Joyce Aboussie, Elizabeth Stansbury
Laura Moore
Dream House for the Medically Fragile Children
Nominated by:
Jeff Fox
Rhonda Mincey
Made 2B More
Nominated by:
Andrew Mullins
Dr Martha Nesbitt
Gainesville State College
Nominated by:
Mary Lou Frank, Penny B. Mills
Linda T. Muir
Cool Girls, Inc.
Nominated by:
Rochele Hirsch
Billy Wright
GA/SC Horse Racing Committee
Nominated by:
James Arthur Young
Lynne Riley
Fulton County Board of Commissioners
Nominated by:
Carole Madan
   
   
Category: Organizations
Pull-A-Part
Category: Small Organization
Nominated by Ross Kogon
OnSite Recruit
Category: Small Organization
Nominated by Peter Bourke
HomeBanc Mortgage Corp.
Category: Large Organization
Nominated by Jim Huling

Back to Home