2005 Leadership Character Nominees                                      Register for this event



Name

Company

Nominator

Category

Adams, Pam

BizLynks

Carole Madan

CEO/Pres/Partner

Brundage, William G.

Herty Adv. Materials Development Center

Howard J. Morrison

CEO/Pres/Partner

Cardona, Illona

A Tisket A Tasket Hats

Carole Madan

CEO/Pres/Partner

Cohen, Tammy

InfoMart

Holly Comer

CEO/Pres/Partner

Huling, Jim - 5 individual nominations

MATRIX Resources, Inc.

Bill Hetherington, Robert Stovall, Jon Davis, Orrin Hudson, and Sean Hagarty

CEO/Pres/Partner

Jacobs, Phil - 3 individual nominations

BellSouth

Jeffrey Koplan, Paula L. Bevington, and Martha Katz

CEO/Pres/Partner

King, Margot - 2 individual nominations

OnSite Recruiting Solutions

Sue Gaston and Cindy Yarbrough

CEO/Pres/Partner

Madan, Carole

Networking Entrepreneurial Women

Illona Cardona

CEO/Pres/Partner

Odom, Rod

BellSouth Network Operations

Scott A. Mulcahy

CEO/Pres/Partner

Parker, Bonnie Ross

Joy of Connecting

Carole Madan

CEO/Pres/Partner

Richardson, Howard T.

Richardson Appraisals

Anna Richardson

CEO/Pres/Partner

Sitherwood, Suzanne

AGL Resources

Connie McIntyre

CEO/Pres/Partner

Tufts, Debbie

Debbie Tufts & Associates

Caroline Morse

CEO/Pres/Partner

Wells, Leo F.

Wells Real Estate Funds

Robert Byrd

CEO/Pres/Partner

Wind, Linda

Possible Woman Enterprises, Inc.

Lesley Gamwell

CEO/Pres/Partner


Name

Company

Nominator

Category

Adams, Valencia I.

BellSouth

Linda Kathryn Wind

Executive/Manager

Andrews, Keith

BellSouth ICS Wholesale Operations

Fredia Chambers

Executive/Manager

Bickerstaff, Bob

BellSouth ICS

Stephanie Boyles

Executive/Manager

Billups, Denise - 3 individual nominations 

IBM Software Group

Linda Kathryn Wind, Bob Curran, and K.N. Sutton

Executive/Manager

Caride, Gilberto J.

BellSouth Network Operation

Kathy R. McCollum

Executive/Manager

Chapple, Leigh

Federal Home Loan Bank of Atlanta

Diane Oberkrom

Executive/Manager

Chewning, Ward

BellSouth OSD

Abbas Laljiani

Executive/Manager

Douglas, Carol

BellSouth

Kenneth W. Marlin

Executive/Manager

Esteban, Jorge 

BellSouth - INPI

Sandra Bishop

Executive/Manager

Garner, Tracy - 2 individual nominations

BellSouth Network Operations

Carlos Muniz, NW District Leadership Team

Executive/Manager

Garrett, Mary Ellen

Merrill Lynch

Nicole Rudd

Executive/Manager

Johnson, Len

Bennett Motor Express, Inc.

Fredric L. Auletta

Executive/Manager

Johnson, Joia M.

RARE Hospitality

Phil Hickey and Deborah S. Griffin

Executive/Manager

Lovern, Janice

Bennett International Group

Fredric L. Auletta

Executive/Manager

Ludgood, Gary

BellSouth

Jorge Esteban

Executive/Manager

Muniz, Carlos

BellSouth

Atlantic Operations Management Team

Executive/Manager

Ray, April 

BellSouth

Jorge Deapodaca

Executive/Manager

Roach, Marc

BellSouth

Kenneth W. Marlin

Executive/Manager

Taylor, Suzanne

BellSouth Network Services

Alan Edmonson

Executive/Manager

Uhlig, Ken

EarthLink

Stacie Hagan

Executive/Manager

Welch, Jacqueline

Rock-Tenn Company

Kathryn S. O'Neill

Executive/Manager

Wolf, Ron

Georgia Restaurant Association

Deborah Schwartz Griffin

Executive/Manager


Name

Company

Nominator

Category

Cook, Jason

Interconnection Services

Nancy Starcher

Associate

Kimble, Vic

UPS

Scott Mondore

Associate

Rosamond, Terri

BellSouth Network Operation

Mike Jobe

Associate

Thompson, David

BellSouth Consumer Services

Dallas LeDuff

Associate


Name

Company

Nominator

Category

Balzer, Bill

Balzer Theatre

Joe DeLapp

Non-Profit/Education

Bansley, Marcia D.

Trees Atlanta

Connie Veates

Non-Profit/Education

Collier, Audrey

Scottsdale Child Development

Cheryl Levett

Non-Profit/Education

Dolinger, Stephen D.

Georgia Partnership for Excellence in Education

Julia Bernath

Non-Profit/Education

Gulley, Stuart

LaGrange College

Linda Buchanan

Non-Profit/Education

Hessam, Harriet

Girl Scout Council of Northwest Georgia

Brian Hill

Non-Profit/Education

Hunstein, Carol

Supreme Court of Georgia

Linda A. Klein

Non-Profit/Education

Miller, Chris S.

The Creative Coast

Howard J. Morrison, Jr.

Non-Profit/Education

Rayner, Voncile

Soroptimist International of Atlanta

Judy Calland

Non-Profit/Education

Turner, John

Kennesaw State University

Katya Vladimirov

Non-Profit/Education

Young, James A.

GA/SC Horse Racing Committee

Clifford Terrell

Non-Profit/Education

Gathers, Donna

Sandy Springs Business Association

Cindy Gentry

Non-Profit/Education

Wilson, Mary

East Point Community Action Team

Charlotte King

Non-Profit/Education

Wind, Linda

Possible Women Foundation International

Ginny Tabaka

Non-Profit/Education



Company

 

Nominator

Category

InfoMentis, Inc.

 

Suzanne Rabauer

Small

Jenny Pruitt & Associates, Real Estate

 

Bonnie Wolf

Small

BellSouth Small Business

 

BellSouth Small Business Leadership Team

Large

Back to Home