2004 Leadership Character Nominees



Name

Company

Nominator

Category

Anderson, Ray

Interface, Inc.

John Sibley

CEO/Pres/Partner

Blanchard, James - 2 individual nominations

Synovus

Peggy Chaney, J. Foster Watkins

CEO/Pres/Partner

Burgess, Raleigh

Seventh Wave Technology

Rob Jones

CEO/Pres/Partner

Cook, Richard

MAPICS, Inc.

Sandy Hofmann

CEO/Pres/Partner

Funderburg, Jan

BellSouth Consumer Services

Dee Butler

CEO/Pres/Partner

Hansen, Alfred G. - 2 individual nominations

EMS Technologies

Michael Smith, Anne Sargent

CEO/Pres/Partner

Hardin, Allen

Hardin Publishing Company, LLC

Willy Spizman

CEO/Pres/Partner

Herbig, Joan

XcelleNet

Tony Chimera

CEO/Pres/Partner

Huling, Jim

MATRIX Resources, Inc.

Bill Hetherington, Bob Korch, Mary McAllister, Gary Wood, Robert Stovall, Sandy Jess, Bob Fors, Sean Hagarty, Kevin Smith, Scott Price, Joe Perez, Don Palmer, Mark Marschke, and Tom Kapish

CEO/Pres/Partner

North, Judi

BellSouth - Retired

Kathy Wilson-Chu

CEO/Pres/Partner

Odom, Rod

BellSouth Network

Jorge DeApodaca

CEO/Pres/Partner

Pike, Mary

Inside Job

Deborah Schwartz Griffin

CEO/Pres/Partner

Scobey, David

BellSouth Small Business

Elyse Hammett, Estelle Conover, Bob Daniel, Kim Fadel, Janet Gray, Phil Hinson, Dick Holzapfel, Blair Parrott, Joey Schultz

 

CEO/Pres/Partner

Stallard, Ann - 2 individual nominations

Graphic Communications

Anne Deeley, Deborah Schwartz Griffin

CEO/Pres/Partner


Name

Company

Nominator

Category

An, Yi-Sen

Georgia Pacific

Susan Greger

Executive/Manager

Carter, Mike

BellSouth Network

Carlos Muniz

Executive/Manager

Chambers, Fredia -2 individual nominations 

BellSouth ICS

Rachel Russell, Kimberly Nelson

Executive/Manager

Cheney, Natalie

Constructw@re

Lisa Loftin

Executive/Manager

Coussons, George

BellSouth Network

Kathy R. McCollum

Executive/Manager

DeRuyter, Karen

IBM

Melanie Evans

Executive/Manager

Finney, Larry

BellSouth Network

Elizabeth Sowell

Executive/Manager

Frenya, JoLynn 

BellSouth Network

Alan Edmonson

Executive/Manager

Harralson, Janet

BellSouth Consumer Services

Dallas LeDuff

Executive/Manager

Hofmann, Sandy

MAPICS

Lisa Verde

Executive/Manager

Kirkland, Barbara

MARTA

Nora Starks

Executive/Manager

Koscik, Joe

Management Decisions, Inc.

Ella Koscik

Executive/Manager

Lucia, Marian

Federal Home Loan Bank of Atlanta

Annette Hunter

Executive/Manager

Maul, Steve

InfoMentis, Inc.

Suzanne Rabauer

Executive/Manager

Morgan, Neil

Elekta

Rick Buzzard

Executive/Manager

Padgett, Tommy K. 

BellSouth Network

Carlos Muniz

Executive/Manager

Prince, Willie G.

BellSouth Network

Linda Lang

Executive/Manager

Sitherwood, Suzanne

AGL Resources

Tiffany Callaway-Ferrell

Executive/Manager

Sledge, Lee

BellSouth Network

Carlos Muniz

Executive/Manager

Sowell, Elizabeth

BellSouth Network

Randy Loyd

Executive/Manager

Spencer, Jill

Federal Home Loan Bank of Atlanta

Charlotte McRanie

Executive/Manager

Thompson, Bruce

BellSouth Network

Tom Mitchell

Executive/Manager

Warrior, Pauline

Governor's Small Business Center

Charlotte King

Executive/Manager

Williams, Bill – 4 individual nominations

BellSouth Technology Group

Randy Hudon, Michael K. Bonham, Sharon McKenna, Karen Gurley

Executive/Manager


Name

Company

Nominator

Category

Greene, Terry

BellSouth ICS Marketing

Nancy Starcher

Associate

Kennedy, Deborah

Federal Aviation Administration

Jackson Smith

Associate


Name

Company

Nominator

Category

Anderson, Jeff

Northern Arc Taskforce

Lynne Andrews

Non-Profit/Education

Bevington, Paula Lawton

Marcus Institute

Anne Deeley

Non-Profit/Education

Crayton, Carolyn

Cherry Blossom Festival

Christel Mullins

Non-Profit/Education

Douglas, Kimberly – 3 individual nominations

Firefly Facilitators

Gary Wheeler, Virginia Means, Tom Darrow

Non-Profit/Education

Ellison, Emily

Atlanta Girls’ School

Jennifer Grizzle

Non-Profit/Education

Fleming, G. Andrew

US Disabled Athletes Fund

Fredda McDonald

Non-Profit/Education

Frost, Dr. James David

GA Tech - Savannah

Howard J. Morrison, Jr.

Non-Profit/Education

Hessam¸ Harriet

Girl Scouts, NWGA

Laura Nelson

Non-Profit/Education

Levine, Dr. Ken

GA State University

Joe DeLapp

Non-Profit/Education

Madan, Carole

N.E.W.

Illona Cardona

Non-Profit/Education

Mattingly, Carolyn Hecht

Fulton County Schools

Julia Bernath

Non-Profit/Education

Morrison, Heather

Goodwill/BusinessNOW

Yvonne Days-Cuffie

Non-Profit/Education

Newman, Ann Marie

NCL/CCS

Lori Elston

Non-Profit/Education

Richardson, Spurgeon

Atlanta Convention and Visitors Bureau

Ginny Tabaka

Non-Profit/Education

Robinson, Janice

United Way

Charlotte King

Non-Profit/Education

Vannoy, Valerie

Goodwill/BusinessNOW

Yvonne Days-Cuffie

Non-Profit/Education

Wachniak, Lana

Kennesaw State University

Drs. Jonathan Freedman, Miriam Boeri, Garrett Smith, Vanessa Slinger, Claudia Lewis, Donna Walls

Non-Profit/Education

Weinmann, Brooke

Atlanta Girls’ School

Jennifer Grizzle

Non-Profit/Education

Wheeler, Dr. Fred

Pope High School

Dr. Charlotte Stowers

Non-Profit/Education


Name

Company

Nominator

Category

Snelling, Dick

BellSouth Network

 Scott Mulcahy

CEO - Posthumous


Company

 

Nominator

Category

JHD Construction

 

Bobby Darnell

Small

Sanders Financial Management

 

Mary Beth Conklin

Small

CheckFree

 

David Fontaine

Large

MAPICS

 

Sandy Hofmann

Large

Back to Home